$1,184.16 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
The Hakko FA430-16 is a volume fume extractor unit with pre-HEPA and maximum 2 ports/2 stations, no arms, 120W. Inside the unit, two filters, comprising three stages of filtering, remove the contaminants from the air. The purified air is then returned to the area where the Hakko FA430-016 Volume Fume Extraction Unit is located. - The pre-filter removes coarse particles, such as dust, thus extending the life of the main filter. The main filter provides the greatest amount of surface area within the volume of the filter case. The standard filters contain an activated carbon element built into the filter. This filter is designed to last the life of the main filter.
Features
- Filter replacement notification function ensures excellent trapping efficiency can be maintained at all times
- Quiet operation and powerful suction
- Catch harmful smoke with freestanding ducts and adjustable air volume to suit your working environment
- Airflow adjustment
- Freestanding ducts
- With Pre-HEPA, Maximum 2 Ports/2 Stations and without duct and hood
- Filter type of pre-filter, main filter
- Duct size of 55 mm dia x 1.2M L
- Maximum extraction capacity of 246 cu-m/hr (Single Duct), 284 cu-m/hr (Two Duct)
- Noise level of 44 - 53 at 1 mdB
- Number of Inlets: 1 or 2
Applications
- For Soldering in Laboratory or Office Environment
General Information
| Item Name | Volume Fume Extraction System |
Design & Construction
| Gas Filter Specification | Active Carbon Foam |
Performance Details
| Maximum Extraction Capacity | 246 cu-M/hr |
| Noise Level | 44 dB |
| Vacuum Pressure | 1500 Pa |
Electrical Properties
| Power Consumption | 120 w |
| Voltage Rating | 120 VAC |
Physical Properties
| Dimensions | 13 Inch L x 13.5 Inch W x 14.4 Inch H |
| Duct Size | 55 mm |
| Weight | 7.5 kg |
Supporting Information
| HEPA Filter Specification | 99.97% at 0.3 Micron |
| Includes | Power Cord, Main Filter and One Pre-filter |
Documentos
No Documents Found