$217.35 / Cartridge
Paquete: 6/Case
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete6/CaseLoctite UK U-50FL is a medium-viscosity, industrial grade urethane adhesive. Once mixed, the two-component urethane cures at room temperature to form an off-white, highly flexible bond line, which provides excellent peel and shear strength.
Loctite UK U-50FL urethane structural adhesive is a high Strength, fast setting, highly flexible adhesive for metal bonding. 5 min working life.
Features
- Specific gravity of part A 1 - 1.2
- Specific gravity of part B 0.9 - 1.1
Applications
- For Potting and Encapsulating Strain and Heat Sensitive Electronic Components
General Information
| Item Name | Urethane Adhesive |
| Trade Name | Hysol® |
| Series | LOC-U-50FL |
General Features
| Type | High Performance |
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200, CFIA Certified |
| Storage Temperature | 8 to 28 °C |
Design & Construction
| Color - Part-A | Yellow |
| Color - Part-B | Translucent White |
| Cure Type | Moisture Cure |
| Form - Part-A | Liquid |
| Form - Part-B | Liquid |
Chemical Properties
| Composition - Part-A | Polyisocyanate |
| Composition - Part-B | Polyol |
| Specific Gravity - Part-A | 1 |
| Specific Gravity - Part-B | 0.9 |
| Viscosity - Part-A | 300 - 1100 cP |
| Viscosity - Part-B | 90000 - 215000 cP |
| VOC - Part-A | <10g/L |
| VOC - Part-B | <10g/L |
Physical Properties
| Container Size | 400mL |
| Container Type | Dual Cartridge |
| Hardness | 45 Shore D |
| Odor/Scent - Part-A | Slight Aromatic |
| Odor/Scent - Part-B | Slight |
Documentos
No Documents Found