$28.39 / Piece
Paquete: 10/Case
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete10/CaseLoctite 266 is a surface insensitive, high strength, high temperature anaerobic threadlocking material which cures when confined in the absence of air between close fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage of threaded fasteners. The thixotropic nature of Loctite 266 reduces the migration of liquid product after application to the substrate.
Particularly suitable for heavy duty applications such as bolts used in transmissions, construction equipment or railroad assemblies where resistance to heavy shock, vibration and stress level is required along with exposure to elevated temperatures. Loctite 266 is tolerant of oil and other mild surface contamination.
Applications
- For Locks Fasteners up to 3/4 Inch (20 mm) in Diameter
General Information
| Item Name | Threadlocker |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-266 |
General Features
| Type | High Strength, Permanent |
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, CFIA Listed, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Red, Orange |
| Cure Type | Anaerobic Cure, Activator |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | 24 hr at 25 °C |
| Tensile Strength | 270 psi |
Chemical Properties
| Composition | Dimethacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.19 |
| Viscosity | See TDS |
| VOC | 11.08g/L |
Physical Properties
| Container Size | 10mL |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 450 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals |
Documentos
No Documents Found