$22.77 / each
Paquete: 10/Case
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete10/CaseLoctite 262 is designed for the permanent locking and sealing of threaded fasteners. The product cures when confined in the absence of air between close fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage from shock and vibration.
The thixotropic nature of Loctite 262 reduces the migration of liquid product after application to the substrate. Typical applications include the locking and sealing of large bolts and studs (up to M25 ).
Applications
- For Permanent Locking and Sealing of Threaded Fasteners
General Information
| Item Name | Threadlocker |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-262 |
General Features
| Type | High Strength, Thixotropic |
| Standards | OSHA, ASTM-D5363 Approved, MIL-S-46163A, NSF P1, 29 CFR 1910.1200 Certified, CFIA Listed, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Red |
| Cure Type | Anaerobic Cure, Activator |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 10 min |
| Full Cure Time | 24 hr at 25 °C |
| Shear Strength | See TDS |
| Tensile Strength | 189 psi |
Chemical Properties
| Composition | Dimethacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.05 |
| Viscosity | See TDS |
Physical Properties
| Container Size | 10mL |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 300 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals |
Documentos
No Documents Found