$67.94 / each
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Loctite 542 is designed for the locking and sealing of metal pipes and fittings. The product cures when confined in the absence of air between close fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage from shock and vibration.
The thixotropic nature of Loctite 542 reduces the migration of liquid product after application to the substrate.
Features
- Ideal for fine threads as used in hydraulic, pneumatic and general fittings
- Suitable for metal threads only
- Instant low pressure seal
- Resists fuel, oil, coolants and hydraulic fluids
- Locks connection against vibration loosening
- Acrylic chemical compound
- Reduces migration of liquid products after application to the substrate
- Prevents loosening and leakage from shock and vibration
- Slight solubility in water
Applications
- For Metal Parts, Sealing the Fine Threads of Hydraulic and Pneumatic Connectors
General Information
| Item Name | Threadlocker |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-542 |
General Features
| Standards | DVGW, WRAS Approved |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Brown |
| Cure Type | Anaerobic Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | 72 hr at 77 °F |
| Shear Strength | 940 psi |
Chemical Properties
| Composition | Dimethacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.08 |
| Viscosity | 1200 - 2750 cP |
| VOC | 4.82g/L |
Physical Properties
| Container Size | 50mL |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 300 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals |
Documentos
No Documents Found