$73.94 / each
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Loctite PST 580 low halogen, low sulfur thread sealant is designed for the locking and sealing of metal pipes and fittings. This product has been formulated to impart lubricity, provide immediate low pressure sealing and to cure to a solid for sealing and securing threaded pipe connections. This product has been formulated to cure without the use of heat or activators on stainless steel or other inactive surfaces.
Loctite 580 is designed for the locking and sealing of metal pipes and fittings. This product has been formulated to impart lubricity, provide immediate low pressure sealing and to cure to a solid for sealing and securing threaded pipe connections. Loctite 580 is recommended for sealing thread fittings in fossil fuel, solar and hydro power plant piping systems.
Applications
- For Sealing Thread Fittings in Fossil Fuel, Solar and Hydro Power Plant Piping Systems
General Information
| Item Name | Thread Sealant |
| Trade Name | PST® |
| Series | LOC-580 |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | White |
| Cure Type | Anaerobic Cure, Activator |
| Form | Paste |
Performance Details
| Full Cure Time | 24 hr |
| Tensile Strength | 8 psi |
Chemical Properties
| Composition | Methacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.08 |
| Viscosity | 300000 - 900000 cP |
| VOC | 1.36g/L |
Physical Properties
| Container Size | 50mL |
| Container Type | Tube |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 300 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals |
Documentos
No Documents Found