Loctite 569 Hydraulic Thread Sealant, 50mL Bottle, Brown, 10/Case, MFR ID 135492
- MFR #135492
- EIS #LOC56931
- Series #569
- UPC #00079340569317
$63.85 / each
Paquete: 10/Case
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete10/CaseLoctite 569 is designed for the locking and sealing of metal pipes and fittings. The product cures when confined in the absence of air between close fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage from shock and vibration.
The Loctite 135492 is a brown thread sealant that comes in a 50mL bottle. It is designed for the locking and sealing of plastic and metal pipes and fittings.
Applications
- For the Locking and Sealing of Metal Pipes and Fittings
General Information
| Item Name | Thread Sealant |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-569 |
General Features
| Type | Hydraulic |
| Standards | CFIA Listed |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Brown |
| Cure Type | Anaerobic Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | 24 hr |
| Tensile Strength | 24 psi |
Chemical Properties
| Composition | Methacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.049 |
| Viscosity | 400 cP |
| VOC | 7.74g/L |
Physical Properties
| Container Size | 50mL |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -54 to 149 °C |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals |
Documentos
No Documents Found