$21.37 / Can
Paquete: 12/Case
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete12/CaseStaticide Static Sentry is ideal for eliminating charge generation on both porous and non-porous materials. Preventing the generation of static has a multitude of benefits including minimizing system errors, preventing dust attraction and removing static charges on garments and upholstery. - Use Staticide Static Sentry on a variety of surfaces including laminate flooring, carpeting, work surfaces, plastics, and glass. It is safe to use in manufacturing facilities for static control on carrying trays, protective packaging, and smocks.
Features
- Instantly eliminates a static charge in under 2 sec
- Ozone safe
- Humidity independent
Applications
- For Laminate Flooring, Carpeting, Fabrics, Cabinetry, Work Surfaces, Paper, Polycarbonate, Acrylic, PET and Glass
General Information
| Item Name | Static Sentry |
| Series | Static Sentry |
General Features
| Net Weight | 12 oz |
| Standards | MIL-B-81705, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 40 to 90 °F |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Form | Liquid |
Technical Details
| Boiling Point | 80 °C |
| Flash Point | 12 °C |
Chemical Properties
| Composition | Isopropanol, A-70 |
| Viscosity | 2 cP at 25 °C |
Physical Properties
| Container Size | 12 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Alcohol |