CHR 200A Strip-N-Stick® Silicone Sponge Tape
- MFR #200A
- EIS #PH22-200A
$70.73 - $88.02
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 10 Yard | 0.125 Inch | 0.5 Inch | $ / Roll |
Saint-Gobain performance plastics CHR Strip-N-Stick 200A offers the compressibility of a medium compression COHRlastic closed cell silicone sponge with an acrylic pressure sensitive adhesive on one side. SNS products offer superior service life, excellent conformability and flexibility. - Backing material capable of meeting R10470M specifications. Other benefits include low compression set and high adhesion to a variety of substrates. Often chosen for high and low temperature resistance, gasketing, vibration damping and thermal insulation.
Features
- Instant gasket
- Sponge backing can be ordered to various military specifications
- Odorless, non-corrosive, non-toxic
- Low compression set
- Easy to apply
- Compressible and flexible
- Eliminates die-cutting
- Conforms to irregular shapes
- Temperature rating of -20 to 325 °F
Applications
- For Gasketing Cushioning, Thermal Insulation and Vibration Dampening Applications
General Information
| Item Name | Sponge Tape |
| Trade Name | Strip-N-Stick® |
| Series | 200A |
General Features
| Shelf Life | 24 Months |
| Storage Temperature | 21 to 32 °C |
Design & Construction
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Silicone |
| Color | Orange/Tan |
Performance Details
| Adhesive Strength | 30 oz/Inch |
| Tensile Strength | 65 lb/Inch |
Physical Properties
| Elongation | 150% |
| Length | 10 Yard |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 325 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Stainless Steel, Plastics, Aluminum and Composites |
Documentos
No Documents Found