$8.03 / each
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| Long Conical | 0.8 mm W x 1.12 mm H | $ / each | ||
| Screwdriver | 3.2 mm W x 0.69 mm H | $ / each | ||
| Screwdriver | 2.4 mm W x 0.5 mm H | $ / each | ||
| Screwdriver | 1.6 mm W x 0.8 mm H | $ / each | ||
| Single Flat Sloped | 1.6 mm W x 1.02 mm H | $ / each | ||
| Screwdriver | 4.75 mm W x 0.89 mm H | $ / each |
Weller TETDD Soldering Tip, Single Flat, 3/16 inch
General Information
| Item Name | Soldering Tip |
| Series | ET |
Design & Construction
| Tip Size | 4.75 mm W x 0.81 mm H |
| Tip Type | Single Flat Sloped |
| Tip Finish | Chromium, Iron and Nickel Plated |
| Tip Material | Copper |
Physical Properties
| Length | 15.88 mm |
Supporting Information
| For Use With | EC1201A, EC1204A, PES50, PES51, WCC101 Soldering Pencils |
| Tip Series | ET |
Documents
No Documents Found