$252.43 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
The Weller EC1302B series tools feature stainless steel heater construction, a non-burning silicone rubber cord and a large selection of iron plated copper tips in various styles. The handle design is lightweight, high impact plastic, with controlled thermal conductivity to allow continuous use without discomfort from heat or fatigue. The heating element is a fast response, long life, nichrome wound unit encased in stainless steel to eliminate corrosion at high temperature. - The Weller EC1302B tools are interchangeable without recalibration of the soldering station. This is made possible by the use of a high precision platinum temperature sensor, which is positioned deep inside the tip to insure rapid response to soldering load variations.
Features
- General purpose soldering iron
- For use with any Weller EC or silver series soldering station or any WRS rework station
- ESD safe to protect sensitive components
- Irons fitted with non burnable silicon rubber cord
- Prevents cord from being compromised for your protection
- Use ET series tips
- Sensor type platinum RTD probe
- Polarized, 5 pin locking connector
- Recovery time of 10 sec
- Small diameter pencil shape with foam rubber sleeve handle
General Information
| Item Name | Soldering Iron |
Design & Construction
| Heating Element | Fiberglass and Ceramic Insulated Nichrome Element |
| Temperature Control | 176.6 to 454.4 °C |
Performance Details
| Tip to Ground Potential | < 2 mV |
Electrical Properties
| Voltage Rating | 24 V |
| Wattage Rating | 20 w |
Physical Properties
| Weight | 0.7 oz |
Supporting Information
| For Use With | Any Weller EC or Silver Series Soldering Station Or any WRS rework station |
| Tip Included | Yes |
Documentos
No Documents Found