$2,070.25 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Can be operated with two hand-pieces dynamically sharing the 80 watts output power based on demand adding even more application flexibility and speed. Configured with the Metcal UltraFine Soldering Hand-piece. For soldering and touch-up of very small components, restricted access or high density component packaging on a PCB. - Improved ergonomics with lightweight hand-pieces. Greater process control with SmartHeat technology. Built-in power indication meter with digital display and bar graph that dynamically provides the operator with feedback on the status of the soldering operation. ESD safe with incoming AC ground monitoring circuitry.
Features
- Metcal TipSaver™ workstand improves tip life with its "Auto-Sleep" function
- Microprocessor controlled power supply providing more power for challenges such as high mass components, multi-layered boards and lead-free solders
- Frequency of 50/60 Hz (Input), 13.56 MHz (Output)
- Temperature setting range of 10 to 40 °C (Ambient), 55 °C (Maximum Enclosure)
- Temperature stability of +/- 1.1 °C
- Voltage rating of 100 - 240VAC
- Weight of 7.4 lb (Power Supply), 1.05 lb (Workstand)
General Information
| Item Name | Soldering and Rework System |
| Trade Name | Ultra Fine |
Design & Construction
| Cord Length | 183 cm |
| Display Type | Digital |
Performance Details
| Temperature Setting Range | 10 °C |
| Tip to Ground Potential | < 2 mV |
| Tip to Ground Resistant | 2 ohm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Output Power | 80 w |
| Power Consumption | 125 w |
| Voltage Rating | 100 VAC |
Physical Properties
| Dimensions | 3.4 Inch W x 3.3 Inch H x 7.5 Inch D (Workstand) |
| Station Dimensions | 4.8 Inch W x 9.3 Inch H x 5.1 Inch D |
| Weight | 7.4 lb |
Environmental Condition
| Temperature Stability | 1.1 °C |
Supporting Information
| Included Handpiece | MX-H2-UF |
| Includes | MX-PS5200 Power Supply, 100 - 240VAC Input, Dual Switch Port with LCD Display, MX-H2-UF Metcal UltraFine Hand-Piece, Soldering and Rework with (1) Cartridge Removal Pad, MX-W1AV Metcal TipSaver Workstand with (1) Sponge and (1) Brass Pad |
Documentos
No Documents Found