$1,318.35 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Metcal’s MX-500 Soldering and Rework System has been reimagined, adding features and a new look to a bench top icon. The system utilizes SmartHeat® Technology, wherein each cartridge is equipped with a self-regulating heater which ‘senses’ its own temperature and closely maintains its pre-set idle temperature for the life of the heater-tip. - The tip temperature is determined by the inherent metallurgical properties of the heater, no external adjustment or equipment is required. The MX-500 retains switchable dual port, 40W operation while introducing numerous new features in a new housing.
Features
- Integrated power indication meter - a built-in net power meter which will display a graphical and numerical representation of the power applied to the cartridge
- User programmable PowerSave mode - the time to enter power save mode is adjustable from 10 - 120 min
- Ground fault interrupt - AC ground monitor detects power line ground failures and immediately alerts the operator and shuts down the system. Only after the power line ground has been restored, can the MX-500 be restarted and soldering operations can be resumed
- Universal power supply - automatically senses the input line voltage and adjusts accordingly, which allows for worldwide operation without adaptors or a change in performance
- Compatibility with all MX products such as MX-500 redesign allows full compatibility with existing and previous MX upgrade kits, tip cartridges, handpieces and accessories
- Greater process control with SmartHeat technology
- Frequency of 50/60 Hz (Input), 13.56 MHz (Output)
- Temperature setting range of 10 to 40 °C (Ambient)
- Temperature stability of +/- 1.1 °C
- Voltage rating of 100 - 240VAC
General Information
| Item Name | Soldering and Rework System |
Design & Construction
| Cord Length | 72 Inch |
| Display Type | Digital |
Performance Details
| Temperature Setting Range | 10 °C |
| Tip to Ground Potential | < 2 mV |
| Tip to Ground Resistant | 2 ohm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Output Power | 40 w |
| Power Consumption | 70 w |
| Voltage Rating | 100 VAC |
Physical Properties
| Station Dimensions | 4.8 Inch W x 8.8 Inch H x 4.8 Inch D |
| Weight | 2.65 kg |
Environmental Condition
| Temperature Stability | 1.1 °C |
Supporting Information
| Included Handpiece | MX-RM3E |
| Includes | Power Supply, MX-RM3E Soldering and Rework Hand-Piece with Cartridge Removal Pad, WS1 Sleeper Workstand |
Documentos
No Documents Found