Nitto P-222 Polyimide Solder Masking Tape
- MFR #P-222
- EIS #PH22-P-222
$10.88 - $360.75
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.125 Inch | $ / Roll | ||
| 0.25 Inch | $ / Roll | ||
| 0.375 Inch | $ / Roll | ||
| 0.345 Inch | $ / Roll | ||
| 0.5 Inch | $ / Roll | ||
| 0.745 Inch | $ / Roll |
Nitto P-222 amber is for heavy-duty, high temperature applications where a 1-mil polyimide will not provide adequate strength or physical protection. Nitto's Kapton high performance backing ensures consistent quality. Tough backing provides the ultimate in tensile strength, tear, puncture and abrasion resistances. - Nitto P-222 is a versatile tape and is used as the primary insulation in high performance, flexible wiring boards and heater blanket assemblies. Superior physical and electrical properties are retained at higher temperatures.
Features
- Aggressive high temperature silicone adhesive is also solvent resistant
- High dielectric strength for critical insulating requirements
- Our kapton high performance backing ensures consistent quality
- Used as the primary insulation in high performance flexible wiring circuit boards
- Used in heater blanket assemblies in pick up and holding of ferrite cores during wiring into computer memories for anchoring leads and terminal boards and as a lead and terminal board insulating pad
Applications
- For Printed Circuit Boards During the Wave Soldering or Solder Dipping Process, used in Heater Blanket Assemblies in Pick Up and Holding of Ferrite Cores During Wiring into Computer Memories for Anchoring Leads and Terminal Boards and as a Lead and Terminal Board Insulating Pad
General Information
| Item Name | Solder Masking Tape |
| Series | P-222 |
General Features
| Storage Temperature | 10 to 27 °C |
Design & Construction
| Adhesive Type | Silicone |
| Backing Material | Polyimide |
| Color | Amber |
| Shape | Roll |
Performance Details
| Adhesive Strength | 26 oz/Inch |
| Flame Retardant | Yes |
| Tensile Strength | 71 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 13000 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 90% |
| Length | 36 Yard |
| Thickness | 3.7 mil |
Environmental Condition
| Resists | Puncture, Tear, Abrasion |
| Temperature Rating | 180 °C |
Documentos
No Documents Found