
$6.18 - $254.96
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
![]() | 0.75 Inch | $ / Roll | |
![]() | 0.812 Inch | $ / Roll | |
![]() | 0.875 Inch | $ / Roll | |
![]() | 1 Inch | $ / Roll | |
![]() | 1.15 Inch | $ / Roll | |
![]() | 1.188 Inch | $ / Roll |
Nitto P-221 amber is thin and highly conformable, with outstanding puncture, tear and abrasion resistance at elevated temperatures. An ideal high performance tape for tabbing and holding lithium ion battery cells. Also used for wave solder and solder reflow in electrical markets. - Outstanding puncture, tear and abrasion resistance even at elevated temperatures. Uniform unwinding in long length rolls helps promote use in automated applications. A high performance thin and conformable Kapton backing ensures consistent quality.
Features
- Offers superior electrical insulation
- Offers superior dimension stability
- Offers superior heat resistance
- Narrow width processing is available
- Made with an aggressive to adhere, solvent resistant, high temperature enduring adhesive
- Suited for continuous high temperature operating conditions such as splicing high temperature insulating materials
- Recommended for cross over insulation and outer protective wraps on small bobbin and large rotating machine wound coils to bundle conductors and reinforce insulation
Applications
- For Applied on Printed Circuit Boards During Wave Solder Masking, used as Ground, Barrier and Phase Insulation in Small, High Performance Toroidal Coils, High Frequency Motors, End Turn Bundling and Connection Insulation in Small Motors
General Information
| Item Name | Solder Masking Tape |
| Series | P-221 |
General Features
| Storage Temperature | 10 to 27 °C |
Design & Construction
| Adhesive Type | Silicone |
| Backing Material | Polyimide |
| Color | Amber |
| Shape | Roll |
Performance Details
| Adhesive Strength | 24 oz/Inch |
| Flame Retardant | Yes |
| Tensile Strength | 36 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 7500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 85% |
| Length | 36 Yard |
| Thickness | 2.6 mil |
Environmental Condition
| Resists | Puncture, Tear, Abrasion |
| Temperature Rating | 180 °C |
Documentos
No Documents Found
