$66.95 / TUBE
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Loctite 5040 industrial grade adhesive/sealant is used for potting, coating and sealing of various automotive, military and industrial components. This product is typically used in applications up to 200 °C.
Loctite 5040 resists weathering, moisture, ozone and retains its properties through severe environments.
Applications
- For Potting, Coating and Sealing of Various Automotive, Electronic, Military and Industrial Components
General Information
| Item Name | Silicone Sealant |
| Series | LOC-5040 |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
| Type | Industrial |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Cure Type | RTV |
| Form | Liquid, Paste |
Chemical Properties
| Composition | Alkoxy Silicone |
| Specific Gravity | 1.1 |
| VOC | 56.1g/L |
Physical Properties
| Container Size | 85g |
| Container Type | Tube |
| Hardness | See TDS |
| Odor/Scent | Slight Alcohol |
Documentos
No Documents Found