Loctite 51360 Multi-Purpose Silicone Lubricant, 5.3 oz Tube, Opaque, MFR ID 234317
- EIS #LOC51360
- Series #LB8801
- UPC #00079340513600
$25.95 / Piece
Paquete: 12/Case
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete12/CaseLoctite LB 8801 is a non-curing silicone paste that seals, lubricates, protects, waterproofs, and electrically insulates metal, rubber, and plastic parts. Use is as a moisture barrier for electrical contacts, a rubber and plastic lubricant, a mold release agent, and a packing lubricant for shafts and valve stems. It is useful as a stopcock lubricant, plug or ball valve lubricant, valve stem packing lubricant, and protector for electrical contacts.
It also protects electrical connections against water infiltration, acring, and keeps moisture from forming a conductive film on electric mounts and insulators. Loctite LB 8801 has excellent fluid resistance to water based fluids, alcohols, mineral oils and vegetable oils.
Applications
For Food Grade, General Purpose, Maintenance, Lightweight Applications
General Information
| Item Name | Silicone Lubricant |
| Series | LB8801 |
General Features
| Type | Multi-Purpose |
| Standards | CFIA Approved |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Base Type | Silicone |
| Color | Opaque |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Waterproof | Yes |
Technical Details
| Flash Point | > 93 °C |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.95 |
| Vapour Pressure | < 5 mm Hg |
| VOC | 0% |
Physical Properties
| Container Size | 5.3 oz |
| Container Type | Tube |
Documentos
No Documents Found