$72.15 - $266.18
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 50mL | $ / each Paquete: 10/Case | ||
| 250mL | $ / each Paquete: 10/Case more info |
Loctite 640 is designed for the bonding of cylindrical fitting parts. The product cures when confined in the absence of air between close fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage from shock and vibration. - Typical applications include retaining keys and splines, eliminating backlash in worn assemblies, retaining bearings in place - preventing spin out, retaining rotor to shafts in fractional and subfractional horsepower motors.
Applications
- For Bonding of Cylindrical Fitting Parts
General Information
| Item Name | Retaining Compound |
| Series | LOC-640 |
General Features
| Type | Medium Strength |
| Standards | ASTM D5363 Approved, MIL-R-46082B Certified |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Green |
| Cure Type | Anaerobic Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | 24 hr |
| Shear Strength | 3200 psi |
Chemical Properties
| Composition | Urethane Methacrylate |
| Specific Gravity | 1.12 |
| Viscosity | 600 cP |
| VOC | 29.05g/L |
Physical Properties
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Sharp Irritating |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals |
Documentos
No Documents Found