$285.15 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Loctite 661 cures when confined in the absence of air between close fitting metal surfaces. Loctite 661 is designed for the bonding of cylindrical fitting parts, particularly where strength at elevated temperatures is required.
Loctite 661 retaining compounds are typical used in holding gears and sprockets onto gearbox shafts and rotors on electric motor shafts.
Features
- 1-part product, requires no mixing
- Dual-cure - anaerobic and UV light
- High strength
- Low viscosity, small gap filling
Applications
- For Holding Gears and Sprockets onto Gearbox Shafts and Rotors on Electric Motor Shafts
General Information
| Item Name | Retaining Compound |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-661 |
General Features
| Type | High Strength |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Amber |
| Cure Type | Anaerobic Cure, Ultraviolet (UV) Light |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | 24 hr |
| Shear Strength | >/=2175 psi |
Chemical Properties
| Composition | Urethane Methacrylate |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Viscosity | 400 - 600 mPas |
| VOC | 54.58g/L |
Physical Properties
| Container Size | 250mL |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Characteristic |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 350 °F |
Documentos
No Documents Found