Loctite 635 High Strength Retaining Compound, 250mL Bottle, Green, 10/Case, MFR ID 135517
- MFR #135517
- EIS #LOC63541
- UPC #00079340635418
$293.10 / each
Paquete: 10/Case
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete10/CaseLoctite 635 is designed for the bonding of cylindrical fitting parts. The product cures when confined in the absence of air between close fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage from shock and vibration.
Typical applications include rotor to shafts in fractional and subfractional horsepower motors. Locks bushings and sleeves in housings on shafts. Augments press fits.
Applications
- For Bonding of Cylindrical Fitting Parts
General Information
| Item Name | Retaining Compound |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-635 |
General Features
| Type | High Strength |
| Standards | MIL-R-46082B Certified |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Green |
| Cure Type | Anaerobic Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | 24 hr |
| Shear Strength | 2900 psi |
Chemical Properties
| Composition | Dimethacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.09 |
| Viscosity | 1500 - 2500 mPas |
| VOC | 56.73g/L |
Physical Properties
| Container Size | 250mL |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Sharp Irritating |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 400 °F |
Documentos
No Documents Found