$65.48 / each
Paquete: 10/Case
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete10/CaseLoctite 620 is designed for the bonding of cylindrical fitting parts. The product cures when confined in the absence of air between close fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage from shock and vibration.
Typical applications include locating pins in radiator assemblies, sleeves into pump housings and bearings in auto transmissions. Particularly suitable for applications where temperature resistance up to 200 °C is required.
Applications
- For Bonding of Cylindrical Fitting Parts
General Information
| Item Name | Retaining Compound |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-620 |
General Features
| Type | Moderate to High Strength |
| Standards | ABS Approved, CFIA Listed |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Green |
| Cure Type | Anaerobic Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | 24 hr |
| Shear Strength | 3800 psi |
Chemical Properties
| Composition | Methacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Viscosity | 8500 cP |
| VOC | 8.3% |
Physical Properties
| Container Size | 50mL |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -54 to 230 °C |
Documentos
No Documents Found