$44.46 / each
Paquete: 10/Case
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete10/CaseLoctite SF 7649 is used where increased cure speed of Loctite anaerobic products is required. It is especially recommended for applications with passive metals or inert surfaces and with large bond gaps.
Loctite SF 7649 is particularly recommended when prevailing temperature is low (<15 °C). For cure promotion of toughened acrylic adhesives.
Applications
- For Cure promotion of Toughened Acrylic Adhesives
General Information
| Item Name | Primer |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-7649 |
General Features
| Standards | ASTM D5363 Approved, NSF P1, NSF/ANSI 61, MIL-S-22473E Certified, CFIA Listed |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Green |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 70 sec |
| Evaporation Rate | 1.9 |
| Shear Strength | 0.1 N/sq-mm |
Chemical Properties
| Composition | Copper Salt and Aliphatic Amine |
| Specific Gravity | 0.79 |
| Viscosity | 2 cP at 25 °C |
| VOC | 11.7g/L |
Physical Properties
| Container Size | 4.5 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Acetone |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 485 °C |
Supporting Information
| Application Method | Spray |
Documentos
No Documents Found