$2,338.20 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
The PACE PH100 Low Profile Infrared PCB Preheater provides consistent, non-contact heating for PCB assemblies, helping to prevent thermal shock and improve soldering and rework results. Featuring a compact low-profile design and uniform infrared heating, the PH100 is ideal for use with a variety of BGA, SMD, and fine-pitch applications.
Features
- Low Profile Compact Design
- Uniform Infrared Heating
- ESD Safe Housing
- Manual Temperature Control
Applications
- Preheating PCB Assemblies
- Reducing Thermal Shock during Rework
- Improving Solder Rework Quality
- Supporting BGA, SMD, and Fine-Pitch Component Repair
Warranty
1 Year
General Information
| Item Name | Low Profile Infrared PCB Preheater |
| Trade Name | Pace |
General Features
| Standards | CE Certified, ESD Safe |
| Storage Temperature | -20 C to +50 C |
Design & Construction
| Cord Length | 6 ft |
| ESD Safe | Yes |
| Number of Heating Zone | 1 |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Voltage Rating | 100–240 VAC |
Physical Properties
| Heating Area | 5" × 5" |
| Weight | 8 lb |