$318.48 / US gallon
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Permafil® 707 Solventless Polyester resin is a semi rigid resin system designated primarily for vacuum pressure impregnation of both form round and random wound motors. Its high thermal capability coupled with its excellent electrical properties over a wide temperature range make this resin system suitable for both AC and DC application. VRI 707 is a Class H semi-rigid, solventless polyester varnish. It has high thermal capability, excellent electrical properties, and excellent moisture resistance. VRI 707 has been specifically designed to have bond strength while retaining a degree of flexibility for resistance to thermal shock in applications such as random and form wound stators and rotors. This varnish has been designed for dipping and vacuum-pressure impregnation applications where conformance to OSHA flash point regulations is required.
Features
- Flexible in stressful applications, protects windings in harsh thermal and mechanical shock environment
- Excellent coverage and retention
- Good processing characteristics
- Low weight loss during heat aging
- Exceptional electrical properties
- Gel Time: 19 min +/-6 at 118 °C
- Dielectric Strength: >2700 V/Mil
- Viscosity: 1050 cps +/-150 at 25 °C
Applications
- Motors
- Generators
- Transformer
- Vacuum-pressure Impregnation
General Information
| Item Name | Polyester Resin |
| Trade Name | Permafil® |
| Series | Permafil® 707A |
General Features
| Type | Solventless |
Design & Construction
| Color | Amber |
| Form | Semi Rigid |
| Insulation Type | Class H |
Performance Details
| Full Cure Time | 3 - 4 hr at 150 °C |
| Gel Time | 19 min |
Technical Details
| Flash Point | 55.6 °C |
Chemical Properties
| Viscosity | 1050 cP |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 2700 V/mil |
Physical Properties
| Container Size | 54.0 |
| Container Type | Drum |