$591.31 / Pail
Paquete: 1/Case
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete1/CaseLoctite Frekote AC4368 is an all-purpose, silicone based release agent. This product contains a special lubricant which provides optimum release along with surface conditioning on ay metal or plastic mold.
Loctite Frekote AC4368 works equally well releasing epoxies, polyurethanes, and polyesters in room temperature and elevated cure systems.
Applications
For Composite Molds, Metal Molds, Urethane
General Information
| Item Name | Mold Release Agent |
| Series | AC4368 |
Design & Construction
| Base Type | Silicone |
| Color | Clear |
| Form | Liquid |
Technical Details
| Boiling Point | > 65 °C |
| Flash Point | -23.3 °C |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.69 |
| Vapour Pressure | 125 mm Hg |
| VOC | > 85% |
Physical Properties
| Container Size | 5 gal |
| Container Type | Pail |
| Odor/Scent | Hydrocarbon-Like |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 68 to 140 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Thermoset Resin and Epoxy |
Documentos
No Documents Found