$23.04 - $114.48
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--Products You May Also Like
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 30 Inch | 6 Inch | $ / Package Paquete: 100/Pack | ||
| 12 Inch | 10 Inch | $ / Package Paquete: 100/Pack | ||
| 18 Inch | 15 Inch | $ / Package Paquete: 100/Pack |
Desco Statshield Moisture Barrier Bags combine the properties of a MOISTURE BARRIER protection with EMI-RFI-ESD shielding. Allows bag to be grounded when placed on a grounded surface. All Statshield Moisture Barrier Bags are amide, amine, and silicone free and pass outgassing and corrosion tests. - Designed for electrostatic discharge (ESD) shielding protection. All bags are printed with ESD protective symbol and the Moisture-Sensitive Identification Label and are dated and lot coded for quality control traceability.
Features
- Designed for dry packing of moisture sensitive devices and to protect contents from damage due to ESD events or EMI
- Protects contents from ESD charges and discharges
- Provides physical protection for contents
- 45dB EMI attenuation
Applications
- For Dry Packing of Moisture Sensitive Devices and to Protect Contents from Damage Due to ESD Events or EMI
General Information
| Item Name | Moisture Barrier Bag |
| Trade Name | Statshield® |
| Series | 138-MBB |
General Features
| Standards | Lead-Free RoHS 2, REACH Compliant, ANSI/ESD S20.20, ANSI/ESD S541, EIA 541, JESD625-A, EIA 583 |
| Storage Temperature | 68 °F |
Design & Construction
| Closure Type | Open Top |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum, Polyester, Polyethylene |
Performance Details
| Tensile Strength | 9000 psi |
Technical Details
| Coat Type | Static Dissipative |
Electrical Properties
| Resistivity | 1 x 10^4 - < 1 x 10^11 ohm (Surface) |
Physical Properties
| Puncture Resistance | > 20 lb |
| Seal Strength | > 12 psi |
| Thickness | 3.5 mil |
Documentos
No Documents Found