$26.25 / Roll
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Designed to be suggested for use as ground and turn insulation where a high degree of conformability is required. This tape is compatible with a number of commercially available solventless epoxy and polyester resins. Mica Mat 77986 is a 6.5 Mil, three-ply tape with glass cloth on one side and a PET mat on the other side of 3 Mil calcined mica paper. It is designed for VPI impregnation and, when used with the proper resin, exhibits excellent electrical characteristics over a wide temperature range. It is designed for VPI impregnation and, when used with the proper resin, exhibits excellent electrical characteristics over a wide temperature range.
Features
- Low binder content
- Absorbs and retains VPI resins
- Excellent flexibility
- Excellent temperature stability
Applications
- For Ground and Turn Insulation where a High Degree of Conformability is Required
General Information
| Item Name | Mica Tape |
| Trade Name | Von Roll |
| Series | 77986 |
General Features
| Shelf Life | 12 Months |
| Storage Temperature | 77 °C |
Design & Construction
| Adhesive Type | Epoxy |
| Backing Material | 3-Ply Paper |
| Color | Natural |
Performance Details
| Tensile Strength | 100 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 500 V/mil |
Physical Properties
| Core Size | 1.5 Inch |
| Elongation | < 2% |
| Width | 1 Inch |
| Length | 36 Yard |
| Thickness | 6.7 mil |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 155 °C |
Documentos
No Documents Found