$25.03 / Roll
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Low binder content for good penetration. 3 ply construction offer strong mechanical properties. Compatible with most epoxy and polyester VPI resins. Improved flexibility for easier coil manufacture. Useful for both machine and hand taping operations. Mica Mat 77877 is a three-ply mica paper tape laminate with non-woven polyester mat and woven glass cloth bonded with an advanced epoxy resin to either side of 3 Mil high performance calcined mica paper. This combination of materials produces a tape with excellent mechanical strength for hand and machine taping as well as excellent resin penetration properties. Improved flexibility allows for ease of application and good conformability to complicated coil geometries.
Applications
- For AC and DC Motor Applications
General Information
| Item Name | Mica Tape |
| Trade Name | Von Roll |
| Series | 77877 |
General Features
| Shelf Life | 12 Months |
| Storage Temperature | 77 °F |
Design & Construction
| Adhesive Type | Epoxy |
| Backing Material | 3-Ply Paper |
Performance Details
| Tensile Strength | 70 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 450 V/mil |
Physical Properties
| Core Size | 1 Inch |
| Elongation | < 2% |
| Width | 1 Inch |
| Length | 36 Yard |
| Thickness | 6.7 |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 155 °C |
Documentos
No Documents Found