$7.24 / Roll
Ships From Vendor
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Protektive Pak 47020 Wescorp Hi-Temp Masking Tape is a 1/2 inch wide, 60-yard roll made of durable paper. Designed to withstand high temperatures, it is ideal for masking during soldering, wave solder, or other heat-intensive processes.
Features
- High-temperature resistance
- Durable paper backing
- Residue-free removal
Applications
- For Wave Soldering Applications
General Information
| Item Name | Masking Tape |
| Trade Name | Protektive Pak |
| Series | Wescorp |
General Features
| Net Weight | 0.19 lb |
| Standards | Lead-Free RoHS Compliant, ANSI/ESD S11.11, ANSI/ESD S541 |
| Storage Temperature | 15 C to 30 C |
| Type | Masking Tape |
Design & Construction
| Adhesive Type | Natural Rubber |
| Backing Material | Paper |
| Color | Tan |
| Material | Paper |
| Shape | Roll |
Performance Details
| Adhesive Strength | 35 oz/sq-Inch |
| Tensile Strength | 22 lb/in |
Technical Details
| Humidity | 50% Relative |
Electrical Properties
| Resistivity | 1 x 10^8 - < 1 x 10^12 ohm |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 0.07 |
| Length | 60 Yards |
| Size | 1/2 inch x 60 yards |
| Thickness | 7 Mil |
| Width | 1/2 inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -32 to 275 F |
Supporting Information
| Use With | PCBs during soldering or wave solder operations |
Documentos
No Documents Found