Loctite 349 Impruv® Light Cure Adhesive, 50mL Bottle, Clear, 10/Case, MFR ID 88489
- MFR #88489
- EIS #LOC34931
- Series #LOC-349
- UPC #00079340349315
$51.58 / each
Paquete: 10/Case
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete10/CaseLoctite AA 349 bonds and seals glass to glass or glass to metal components such as precision optical instruments, furniture and industrial devices. The electrical properties of this product also make it suitable for potting and tacking applications.
Loctite AA 349 Impruv is an acrylic, high viscosity, UV cure product, which bonds and seals glass to glass or glass to metal components such as precision optical devises, furniture and industrial devises.
General Information
| Item Name | Light Cure Adhesive |
| Trade Name | Impruv® |
| Series | LOC-349 |
General Features
| Standards | 29 CFR 1910.1200 Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Cure Type | Ultraviolet (UV) light |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Shear Strength | 1600 psi |
| Tensile Strength | 1600 psi |
Chemical Properties
| Composition | Modified Methacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.02 |
| Viscosity | 9500 cP at 25 °C |
| VOC | 17.37g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 90kV/mm |
Physical Properties
| Container Size | 50mL |
| Container Type | Bottle |
| Elongation | 3% |
| Hardness | 70 Shore D |
| Odor/Scent | Sharp Irritating |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -54 to 130 °C |
Supporting Information
| Applicable Materials | Glass, Metals |
Documentos
No Documents Found