$240.29 / US pound
Paquete: 25/Case
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete25/CaseThe use of 275 no-clean flux results in an extremely clear post-soldering residue without cleaning. The unique chemistry in 275 was also designed to reduce spattering common to most core fluxes. 275 can be used for both lead bearing and lead-free soldering. 275 is classified as ROL0 per J-STD-004.
The Kester 275 no-clean flux for cored solder wire was developed to provide superior wetting performance for hand soldering in the electronics industry. The chemistry is based on some of the same principles that have been safely used for years in mildly activated rosin fluxes.
Features
- Colorless translucent residues
- Eliminates the need and expense of cleaning
- Excellent solderability and fast wetting to a variety of surface finishes
- Improves wetting performance
- Low smoke and odor
- Low spattering
- Contains halogen
Applications
- For Electronics Industry
General Information
| Item Name | Kester No-Clean Flux Cored Wire Solder |
| Trade Name | Kester |
| Series | 275 |
General Features
| Shelf Life | 24 Months |
| Storage Temperature | 10 to 40 °C |
Design & Construction
| Core Type | 2.2% Flux (58) |
| Flux Type | Rosin Mildy Activated |
| Form | Solid |
| Wire Type | PH1915107 - Solder Wire |
Technical Details
| Storage Media | 50 to 104 |
Chemical Properties
| Flux Formula | 275 |
| Lead Free | Yes |
Physical Properties
| Alloy | Sn96.5Ag3Cu0.5 |
| Container Size | 1 lb |
| Container Type | Spool |
| Core Size | 58 |
| Wire Diameter | 0.031 Inch |
Environmental Condition
| Melting Range | 217-220 °C |
Supporting Information
| Flux Designator | ROL0 |
| RoHS Info | Lead-Free |