$1,902.72 / Piece
Ships From Vendor
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
- Provides stable static control and includes integrated heater for user comfort.
- Maintains consistent ion balance with Micropulse technology and minimal maintenance requirements.
Features
- Fast charge decay with 1 x 4 ft coverage
- Self-balancing Micropulse technology
- Integrated heater for warm airflow
Applications
- Used for benchtop static control in cool work areas needing warm air
- Used inside process tools for targeted neutralization
General Information
| Item Name | Benchtop Ionizing Blower |
| Trade Name | Simco |
| Series | Aerostat PC2 |
General Features
| Net Weight | 2.8 lb |
| Type | Benchtop Ionizing Blower |
Design & Construction
| Color | White |
| Control Type | Micropulse Self-Balancing |
| Material | Stainless Steel Emitters, Plastic Housing |
Electrical Properties
| Amperage Rating | 0.14 A |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
Physical Properties
| Length | 9.1 in |
| Size | 9.1 x 6.8 x 3.3 |
| Width | 6.8 in |
| Height | 3.3 in |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 50 to 95 F |
Supporting Information
| For Use With | Electronics Assembly and Cleanroom |
| Includes | Stand with Heater |
| Power Outlet | 100–240 VAC |