$1,069.32 / Piece
Ships From Vendor
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
- Benchtop ionizing blower with IsoStat technology and LED indicators for fault monitoring.
- Operates on 24V AC/DC with 49 CFM airflow.
- Compact, grounding-free design simplifies installation in static-sensitive areas.
Features
- IsoStat technology with steady state DC emission
- 24 V AC or DC input with alarm interface
- Small footprint with stand for benchtop or in tool use
- 49 cfm airflow for local area coverage
Applications
- Used for local area ionization on workbenches
- Used for in tool static control with FMS monitoring
General Information
| Item Name | Benchtop Ionizing Blower |
| Trade Name | Simco |
General Features
| Net Weight | 1.31 lb |
| Type | Benchtop Ionizing Blower |
Design & Construction
| Color | Gray |
| Control Type | On Off Fan Speed |
| Material | Aluminum |
Electrical Properties
| Amperage Rating | 6 W |
Physical Properties
| Length | 2.5 in |
| Width | 5.0 in |
| Height | 5.3 in |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 50 to 104 F |
Supporting Information
| For Use With | Local area static control |
| Includes | Stand |
| Power Outlet | 24 VDC |
Documentos
No Documents Found