$44.86 / each
Paquete: 10/Case
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete10/CaseProducts You May Also Like
Loctite 499 Super Bonder instant adhesive is a general purpose adhesive suitable for applications where heat resistance is required.
Loctite 499 is formulated to resist thermal cycling and also exhibits superior resistance to humidity.
Applications
- For General Purpose and Industrial Bonding
General Information
| Item Name | Instant Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-499 |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Colorless Straw |
| Cure Type | Humidity Cure |
| Form | Gel, Liquid |
Performance Details
| Application Time | 15 - 150 sec |
| Full Cure Time | 24 hr at 22 °C |
| Shear Strength | See TDS |
| Tensile Strength | See TDS |
Chemical Properties
| Composition | Ethyl Cyanoacrylate |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Viscosity | See TDS |
| VOC | <20g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 25kV/mm |
Physical Properties
| Container Size | 20g |
| Container Type | Tube |
| Odor/Scent | Sharp Irritating |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 200 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Rubber, Plastics and Metals |
Documentos
No Documents Found