$44.20 / each
Paquete: 10/Case
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete10/CaseLoctite 496 is a transparent, colorless, low viscosity, general purpose, methyl-based instant adhesive that is particularly suited to bonding metals. Other materials bonded include plastics and rubbers, as well as polyolefins.
Loctite 496 Super Bonder Instant Adhesive.
Applications
- For General Purpose and Industrial Bonding
General Information
| Item Name | Instant Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-496 |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200, MIL-A-46106A Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Cure Type | Humidity Cure, Moisture Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | <10 - 70 sec |
| Full Cure Time | 24 hr at 22 °C |
| Shear Strength | See TDS |
| Tensile Strength | See TDS |
Chemical Properties
| Composition | Methyl Cyanoacrylate |
| Specific Gravity | 1.09 |
| Viscosity | See TDS |
| VOC | <20g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 25kV/mm |
Physical Properties
| Container Size | 1 oz |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Irritating |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 180 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Rubber, Plastics and Metals |
Documentos
No Documents Found