$51.13 / each
Paquete: 10/Case
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete10/CaseLoctite 460 instant adhesive is a low viscosity, clear, low odor/low bloom, one-part room temperature cure, surface insensitive instant adhesive designed for OEM assembly applications with high cosmetic appearance and/or where vapor control is difficult.
Loctite 460 has low odor and low blooming properties and is particularly suitable for applications where vapor control is difficult. The product provides rapid bonding of a wide range of materials, including metals, plastics and elastomers.
Applications
- For Special Ventilation, Appearance Sensitive Assembly
General Information
| Item Name | Instant Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-460 |
General Features
| Type | Low Odor/Low Bloom |
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Clear Straw |
| Cure Type | Humidity Cure, Moisture Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 1 - 45 sec |
| Full Cure Time | 24 hr at 25 °C |
| Shear Strength | See TDS |
| Tensile Strength | See TDS |
Chemical Properties
| Composition | Alkoxyethyl Cyanoacrylate |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Viscosity | See TDS |
| VOC | <20g/L |
Physical Properties
| Container Size | 20g |
| Container Type | Bottle |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 200 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals, Plastics, Elastomers, Wood, Paper, Leather and Fabrics |
Documentos
No Documents Found