$129.54 / Piece
Paquete: 5/Carton
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete5/CartonLoctite 4305 light cure instant adhesive is designed for bonding applications that require very rapid fixturing, fillet cure or surface cure. Suitable for use in the assembly of disposable medical devices.
The UV light cure properties facilitate rapid curing of exposed surface areas there by minimizing blooming and providing an alternative to solvent borne accelerators.
Applications
- For Medical Device Applications
General Information
| Item Name | Instant Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-4305 |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Dark Blue Green, Yellow Green |
| Cure Type | Ultraviolet (UV) Light/Visible |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | </=5 - 150 sec |
| Full Cure Time | 72 hr at 22 °C |
| Shear Strength | See TDS |
| Tensile Strength | See TDS |
Chemical Properties
| Composition | Ethyl Cyanoacrylate with Photoinitiator |
| Specific Gravity | 1.09 |
| Viscosity | 600 - 1200 cP |
| VOC | <20g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 33.5kV/mm |
Physical Properties
| Container Size | 1 oz |
| Container Type | Bottle |
| Elongation | 5.5% |
| Hardness | 77 Shore D |
| Odor/Scent | Sharp Irritating |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 180 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Rubber, Plastics and Metals |
Documentos
No Documents Found