$32.14 / each
Paquete: 10/Case
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete10/CaseProducts You May Also Like
Loctite 444 Tak Pak is a medium viscosity instant adhesive designed for use with Tak Pak accelerators to attain instant cures for tacking electronic components. Wire tacking to coil forms, tamper proofing adjustable components, mounting standoffs, edge guides and stiffeners to circuit boards.
Loctite 444 is a fast curing medium viscosity cyanoacrylate adhesive formulated for electronics applications. Loctite 444 is designed to use with Tak Pak accelerators to attain instant cures for tacking electronics components.
Applications
- For Tacking Electronics Components
General Information
| Item Name | Instant Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-444 |
General Features
| Type | One-Part |
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Cure Type | Humidity Cure, Moisture Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 30 sec |
| Full Cure Time | 24 hr at 22 °C |
| Shear Strength | >/=780 psi |
Chemical Properties
| Composition | Ethyl Cyanoacrylate |
| Specific Gravity | 1.05 |
| Viscosity | 550 - 850 cP |
| VOC | 20g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 36.6kV/mm |
Physical Properties
| Container Size | 20g |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Sharp Irritating |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 180 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Rubber, Plastics and Metals |
| Application Method | Spray, Brush/Dip |
Documentos
No Documents Found