$266.27 / Bottle
Paquete: 10/Case
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete10/CaseProducts You May Also Like
General Information
| Item Name | Gasket Sealant |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-549 |
General Features
| Type | Instant Seal |
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Orange |
| Cure Type | Anaerobic Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 2 hr |
| Full Cure Time | 24 hr at 25 °C |
| Shear Strength | See TDS |
| Tensile Strength | 1120 psi |
Chemical Properties
| Composition | Dimethacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.25 |
| Viscosity | 10000 - 35000 cP |
| VOC | 10.01g/L |
Physical Properties
| Container Size | 250mL |
| Container Type | Tube |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 300 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Plastics |
Documentos
No Documents Found