$31.77 / Roll
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 12 Yard | 1 Inch | Red | $ / Roll | ||
| 12 Yard | 1.5 Inch | Red | $ / Roll | ||
| 12 Yard | 1 Inch | Black | $ / Roll | ||
| 25 Yard | 1 Inch | Red | $ / Roll more info |
LevelWrap LW401 has tapered edges and a colored line along its apex. The purpose of the line is to act as a guide for subsequent wraps in order to form a uniformly thick layer. They bond irreversibly to provide an insulative barrier that is resistant to moisture, oxygen, ozone and corona over a wide temperature range (-65 to 500 °F). Arlon STD silicone tapes provide superior electrical insulation with a dielectric strength of 300 VPM minimum at 356 °F. - Arlon LevelWrap LW401 fusible tapes have tapered edges and a colored line along the apex. The triangular profile allows the tape to form a smooth surface when each wrap is advanced one half the tapes width.
Features
- Bonds to itself at room temperature within 24 hr
- Conforms smoothly when wrapped around complex forms
- Dampens vibration and resists heat and mechanical shock as well as corona
- Inherently flame resistant and when burned forms a non-conductive ash
- Insulates with single wrap, thereby reducing labor time and cost
- Protected by a special interleaved liner
- Remains non-tacky to the touch and does not adhere to other surfaces, or substrates
- Resists moisture, oxygen and ozone to assure continuous high insulation values
Applications
- For Electromagnetic Coil Insulation and Sealing Electrical Coil Leads and Bus Bar Motor Connections, Insulation for Splicing and Terminating of Wire and Cable, Field Armature and Interpole Coils in Large Motors, Overwrapping of Deteriorated Insulation in Reclaimed Motors
General Information
| Item Name | Fusible Tape |
| Trade Name | LevelWrap® |
| Series | LW401 |
General Features
| Shelf Life | 12 Months |
| Storage Temperature | 70 °F |
| Type | Triangular |
Design & Construction
| Color | Black |
| Adhesive Type | Silicone |
| Backing Material | Polyethylene |
Performance Details
| Tensile Strength | 1373 psi |
| Adhesive Strength | 2 lb/Inch |
Physical Properties
| Elongation | 481% |
| Length | 12 Yard |
| Width | 1 Inch |
| Core Size | 3 Inch |
| Thickness | 40 Mil |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 180 °C |
| Resists | Moisture, Oxygen, Ozone, Chemical, Acid |
Documents
No Documents Found