CHR 440S Strip-N-Stick® Silicone Foam Tape
- MFR #440S
- EIS #PH22-440S
$189.87
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 20 Yard | 1 Inch | $ / Roll more info |
Saint-Gobain performance plastics CHR Strip-N-Stick 440S offers the compressibility of a Shore "A" 30 durometer COHRlastic solid silicone rubber with an acrylic pressure sensitive adhesive on one side. SNS products offer superior service life, excellent conformability and flexibility. - Solid silicone rubber offers high elongation and tensile strength. Other benefits include low compression set and high adhesion to a variety of substrates. Often chosen for high and low temperature resistance, gasketing, vibration damping and thermal insulation.
Features
- Instant gasket
- Solid silicone rubber offers high elongation and tensile strength
- Odorless, non-corrosive, non-toxic
- Low compression set
- Easy to apply
- Compressible and flexible
- Conforms to irregular shapes
- Eliminates die-cutting
- Temperature rating of -100 to 500 °F
Applications
- For Gasketing Cushioning, Thermal Insulation and Vibration Dampening Applications
General Information
| Item Name | Foam Tape |
| Trade Name | Strip-N-Stick® |
| Series | 440S |
General Features
| Shelf Life | 6 Months |
| Storage Temperature | 21 to 32 °C |
Design & Construction
| Adhesive Type | Pressure Sensitive Silicone |
| Backing Material | Silicone |
| Color | Gray |
Performance Details
| Adhesive Strength | 15 oz/Inch |
| Tensile Strength | 700 lb/Inch |
Physical Properties
| Elongation | 650% |
| Thickness | 0.031 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 500 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Stainless Steel, Plastics, Aluminum and Composites |
Documentos
No Documents Found