Loctite E-05CL Hysol® Epoxy Adhesive, 50mL Dual Cartridge, Clear Yellow, 10/Case, MFR ID 237099
- MFR #237099
- EIS #LOC29299
- Series #LOC-E-05CL
- UPC #00079340292994
$28.19 / each
Paquete: 10/Case
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete10/CaseProducts You May Also Like
Loctite EA E-05CL is a fast-setting, toughened, medium viscosity, industrial grade epoxy adhesive. Once mixed, the two-component epoxy cures at room temperature with low shrinkage and forms an ultra-clear bond line with excellent peel resistance.
When fully cured, the epoxy is resistant to a wide range of chemicals and solvents and acts as an excellent electrical insulator.
Applications
- For Flex Circuits, Cable Boots and Staking Fillet Bonds
General Information
| Item Name | Epoxy Adhesive |
| Trade Name | Hysol® |
| Series | LOC-E-05CL |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200, CFIA Certified |
| Storage Temperature | 8 to 28 °C |
Design & Construction
| Color - Part-A | Clear Yellow |
| Color - Part-B | Clear |
| Cure Type | Room Temperature |
| Form - Part-A | Liquid |
| Form - Part-B | Liquid |
Chemical Properties
| Composition - Part-A | Epoxy Resin |
| Composition - Part-B | Mercaptan |
| Specific Gravity - Part-A | 1.11 |
| Specific Gravity - Part-B | 1.12 |
| Viscosity - Part-A | 1550 - 2250 cP |
| Viscosity - Part-B | 2000 - 4000 cP |
| VOC - Part-A | <10g/L |
| VOC - Part-B | <10g/L |
Physical Properties
| Container Size | 50mL |
| Container Type | Dual Cartridge |
| Hardness | 55 Shore D |
| Odor/Scent - Part-A | Mild |
| Odor/Scent - Part-B | Mercaptan |