$2,429.89 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Can be operated with two hand-pieces dynamically sharing the 80 watts output power based on demand adding even more application flexibility and speed. Configured with the Metcal UltraFine Soldering Hand-piece. The easy-to-grip handle allows the task to be completed quickly and comfortably. - Greater process control with SmartHeat technology. Improved ergonomics with lightweight hand-pieces. ESD safe with incoming AC ground monitoring circuitry. Built-in power indication meter with digital display and bar graph that dynamically provides the operator with feedback on the status of the soldering operation.
Includes: MX-PS5200 Power Supply, 100 - 240VAC Input, Dual Switch Port with LCD Display, MX-DS1 Desoldering Gun Hand-Piece with (1) Cartridge Removal Pad, MX-W5DS Workstand for Desoldering Gun Hand-Piece with (1) Sponge and (1) Brass Pad, AC-CB1 Desolder Chamber Cleaning Brush, AC-CB2 Tube Cleaning Brush, MX-DCF1 Chamber Liner and Filter Pack, AC-TC Desolder Tip Cleaner, MX-RM8E Desoldering Cord, MX-DAH4 ESD Air Hose with Fitting
Features
- Metcal TipSaver™ workstand improves tip life with its "Auto-Sleep" function
- Microprocessor controlled power supply providing more power for challenges such as high mass components, multi-layered boards and lead-free solders
- Frequency of 50/60 Hz (Input), 13.56 MHz (Output)
- Temperature setting range of 10 to 40 °C (Ambient), 55 °C (Maximum Enclosure)
- Temperature stability of +/- 1.1 °C
- Voltage rating of 100 - 240VAC
- Weight of 7.4 lb (Power Supply), 1.05 lb (Workstand)
General Information
| Item Name | Desoldering System |
Design & Construction
| Cord Length | 183 cm |
| Display Type | Digital |
Performance Details
| Temperature Setting Range | 10 °C |
| Tip to Ground Potential | < 2 mV |
| Tip to Ground Resistant | 2 ohm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Output Power | 80 w |
| Power Consumption | 125 w |
| Voltage Rating | 100 VAC |
Physical Properties
| Dimensions | 3.4 Inch W x 3.3 Inch H x 7.5 Inch D (Workstand) |
| Station Dimensions | 4.8 Inch W x 9.3 Inch H x 5.1 Inch D |
| Weight | 7.4 lb |
Environmental Condition
| Temperature Stability | 1.1 °C |
Supporting Information
| Included Handpiece | MX-DS1 |
| Includes | See Description |
Documentos
No Documents Found