$6.56 / each
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
NTN 6200 single row deep groove radial ball bearing.
NTN 6200 Single Row deep groove radial ball bearing, pressed steel cage material, 1 row, steel rolling element, temperature rating: -40 to 120 deg c.
Features
- Temperature Rating: -40 to 120 °C
- Clearance: C3
- Speed Rating: 18000 rpm (Grease)
General Information
| Item Name | Deep Groove Radial Ball Bearing |
| Trade Name | NTN |
| Series | 6203 |
General Features
| Type | Round Bore |
| Net Weight | 0.141 lb |
Design & Construction
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure Type | Double Non-Contact Seal |
| Rolling Element Material | Steel |
| Seal Material | Nitrile Butadiene Rubber |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 9600 N |
| Static Load Capacity | 4600 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 17 mm |
| Clearance Diameter | 3 |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Outside Diameter | 40 mm |
| Width | 12 mm |
Documentos
No Documents Found