$2,139.71 / each
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
The CL3000 series low voltage electric drivers have been a mainstay in electronic and light assembly industries for over 30 years. Known for extreme torque repeatability and longevity under high production environments. Inherent ergonomic quick clutch reduces reaction to the operator. The CL series tools require a 2 speed controller for operation. - The CL3000 series is electric torque screwdriver that is designed for heavy-duty production and delivers reliability and precision torque. Ensures accuracy in fastening with precision automatic shut-off clutch once preset torque is achieved.
Features
- Brush type motor offers proven performance
- External torque adjustment
- 4 ft detachable cord
- Yellow light spring
- Blue heavy spring
- Speed Rating: 1000 rpm at 30VDC, 670 rpm at 20VDC
- Torque Rating: 4.8 - 27.2 Inch-oz
- Handle Diameter: 1.125 Inch
Applications
- For Light Torque, Small Screw Applications, Use with #1 Screws
General Information
| Item Name | DC Electric Screwdriver |
| Series | CL-3000 |
General Features
| Net Weight | 12.5 oz |
| Type | Lever Operated |
Design & Construction
| Handle Type | Inline |
Performance Details
| Speed Rating | 670 rpm |
| Torque Rating | 4.8 Inch-oz |
Physical Properties
| Drive Size | 4 mm |
| Tool Length | 6.375 Inch |
Supporting Information
| Includes | 64416, 64421 Round Bits |