Von Roll 3021 E-Solder® Conductive Adhesive, 2 oz Kit, Silver
- MFR #391368
- EIS #ESOLDER30212OZ
$1,181.47 / Kit
Paquete: 6/Carton
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete6/CartonTypical applications of E-Solder 3021 are lead terminations, bonding ferrites, circuits and conductive bonds on surfaces which will not tolerate the elevated temperatures required for fired-on coatings or solders. E-Solder 3021 is an epoxy silver composition recommended for applications requiring high electrical conductivity and good adhesive properties. E-Solder is supplied as a two-component system consisting of Part A and Part B. Mixing the two-parts in equal proportions results in a fast setting, tough, thermoset, highly conductive plastic.
General Information
| Item Name | Conductive Adhesive |
| Trade Name | E-Solder® |
General Features
| Shelf Life | 12 Months at 5 °C, 4 Months at 25 °C |
| Storage Temperature | 5 °C |
Design & Construction
| Color | Silver |
| Form | Paste |
Performance Details
| Adhesive Strength | 1190 psi |
| Application Time | 30 min |
| Full Cure Time | See TDS |
| Tensile Strength | 2030 psi |
Chemical Properties
| Composition | Epoxy |
| Specific Gravity | 2.1 |
Physical Properties
| Container Size | 2 oz |
| Container Type | Kit |
| Hardness | 70 Shore D |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 150 °C |