$153.52 / Roll
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
This smooth surface reduces the collection of dirt which might otherwise lead to tracking failure. The thermosetting modified polyester resin provides excellent arc resistance and minimizes flashover. Poly Glas 76870 is an electrical grade, moisture resistant, parallel glass banding tape, impregnated with an uncured, high temperature, modified polyester resin. During cure, resin flow fills voids and air spaces, producing a homogeneous laminate, with a smooth resin rich surface.
Features
- Special 220 °C formulation designed for high temperature banding applications
- Moisture resistant
- Ideal for DC armatures and commutator assemblies
- High tensile strength
- Can be applied with conventional banding equipment
Applications
- For Tying Cores, Coils and Columns of Dry and Oil Transformers
General Information
| Item Name | Banding Tape |
| Trade Name | Von Roll |
| Series | 76870 |
General Features
| Shelf Life | 6 Months |
| Storage Temperature | 25 °C |
Design & Construction
| Backing Material | Polyester |
Performance Details
| Tensile Strength | 200 psi |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Width | 0.5 Inch |
| Length | 250 Yard |
Environmental Condition
| Resists | Moisture |
| Temperature Rating | 220 °C |
Documentos
No Documents Found