$362.34
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 1 gal | Bottle | $ / US gallon Paquete: 4/Case more info | ||
| 1 qt | Bottle | $ / Quart US l Paquete: 12/Case more info | ||
| 5 gal | Pail | $ / Pail |
Heavy duty Staticide is a static control product that is ideal for eliminating static and preventing tribogeneration on carpets, upholstery and fabrics. It is also appropriate to use in avoiding jamming or material slippage during printing, packaging and converting. - This solution can even be used as an aid to avert dangerous static-triggering situations such as the ignition of combustible vapors, dust or solvents.
Features
- Staticide topicals can be applied by spraying, wiping, dipping, transfer roller coating, gravure coating or flexographic printing
- One gallon covers approximately 2000 sq-ft and will last from weeks to months
- Every staticide topical dilution is proven to be effective in relative humidity below 15%
Applications
- For Porous Surfaces, Industrial, Commercial, Institutional Applications
General Information
| Item Name | Anti-Static Coating |
| Series | 2002 |
General Features
| Standards | MIL-B-81705, NFPA 56A |
| Shelf Life | Indefinite |
| Storage Temperature | 40 to 90 °F |
| Type | Regular Heavy Duty |
Design & Construction
| Color | Amber/Clear |
| Form | Liquid |
Technical Details
| Boiling Point | 100 °C |
Chemical Properties
| Composition | Deionized Water, Quaternary Ammonium, Compounds, Coco Alkylbis, (Hydroxyethyl)Methyl, Nitrates, Isopropanol |
| Mixing Ratio | 1:39 |
| pH Rating | 7 - 8 |
| Specific Gravity | 0.98 at 25 °C |
| VOC | < 9g/L |
Physical Properties
| Odor/Scent | Slight Floral |
Documentos
No Documents Found