ACL Staticide ACL6500 Anti-Static Coating, Staticide ESD Safety Shield, 8 oz Can, Clear
- MFR #6500
- EIS #ACL6500
$59.31 / Can
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
The 6500 formula, like the 6300, is designed for applications on common plastics such as acrylic, PET, PETG, PVC and polycarbonate, but it is available in an economical aerosol container. - A light spray application is sufficient for excellent electrical performance. Coating cures at ambient temperature. Intended for indoor use, this product is ideal for plastic parts, bins, and shelving.
Features
- Surface resistance of 10e6 to 10e9 ohms
- Water-based
- Humidity independent
- Translucent without appearing "milky"
Applications
- For Plastic Parts, Bins, and Shelving
General Information
| Item Name | Anti-Static Coating |
| Series | Staticide ESD Safety Shield |
General Features
| Net Weight | 8 oz |
| Standards | RoHS 2002/95/EC |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Cure Type | Ambient |
| Form | Liquid |
Technical Details
| Boiling Point | > 100 °C |
| Flash Point | 156 °F |
| Surface Resistivity | 10^6 to 10^9 ohms |
Chemical Properties
| Composition | 2-Butoxyethanol, R36/38, Propane, N-Butane, Diethylene Glycol Butyl Ether, Diethylene Glycol, Water And Other Non-Hazardous Substances |
| pH Rating | 7 |
| VOC | 200g/L or 20% with Propellant, 99.5g/L or 10% without Propellant |
Electrical Properties
| Resistivity | 10^6 - 10^9 ohm/sq |
Physical Properties
| Container Size | 8 oz |
| Container Type | Can |
| Odor/Scent | Mild |