$84.25 / Piece
Paquete: 12/Case
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete12/CaseLoctite LB 8700 is a thread lubricant formulated from molybdenum disulfide and petrolatum. Use on machine threads, tapered pipe threads, for press-fit and slip-fit joints. This product is typically used in applications with an operating range of -29 to 398 °C.
Loctite Anti-Seize Lubricant.
General Information
| Item Name | Anti-Seize Lubricant |
| Series | LB8700 |
General Features
| Standards | Mil-PRF-83483 |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Base Type | Molybdenum Disulfide |
| Color | Black/Gray |
| Form | Paste |
Technical Details
| Flash Point | > 93 °C |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1.4 |
| VOC | 0% |
Physical Properties
| Container Size | 1 lb |
| Container Type | Can |
| Odor/Scent | Mild Petroleum |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 750 °F Resistance |
Supporting Information
| Applicable Materials | Steel and Stainless Steel |
Documentos
No Documents Found